Jůlia a Jakub se oba léčili s těžkou depresí. Zatímco Jakub nad nemocí zvítězil s pomocí antidepresiv, Jůlii nepomáhaly.
"Když jsem měl před dvěma roky tu nejtěžší depresi, z které jsem se naštěstí dostal, tak jsem se dostal až do stádia, že jsem opravdu neměl důvod, proč vstát," popsal Jakub.
Jůlia se dozvěděla o řízené léčbě s užitím ketaminu. Mimo klinické využití je českou legislativou považován za ilegální drogu. "Ketaminem asistovaná terapie se skládá z pěti sezení. Během jednoho se podává ketamin a k tomu jsou pak terapie přídavné, při kterých se probírá ta zkušenost," popsala pacientka léčená psychedeliky na klinice Psyon. "Je to vysloveně strašně osobní zážitek. Člověk si prožije osobní věci," dodala.
[chooze:article;value:477577]
Léčbou depresivních stavů se dlouhodobě a na špičkové úrovni věnují například na Psychiatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Máme k dispozici celou řadu různých jiných metod, jako je stimulace. Jak elektrostimulace, tak magnetická stimulace. V poslední době ale přibývají i klinická hodnocení s různými jinými látkami," uvedl zdejší psychiatr Martin Anders.
Ketaminu nebo třeba psilocybinu, účinné látce z lysohlávek, a jejich užití se věnují v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Psilocybin se zatím klinicky jen testuje.
"Psychedelika obecně jsou současnou legislativou řazeny mezi drogy, do skupiny nejnebezpečnějších látek. Ale jsou tam řazeny neprávem. Psilocybin v kombinaci s psychologickou podporou po jednorázovém užití vede k úlevě od deprese u pacientů s rezistentní depresí, která nereagovala na nic jiného. Ta úleva je okamžitá, trvá tři týdny,"řekl psychiatr z NÚDZ a Psychedelické kliniky Psyon Filip Tylš.
"Pokud by nám to přineslo úlevu alespoň u některých typů pacientů, tak to bude určitě dobrá alternativa, ale je potřeba, aby bylo léčivo v rukách lékařů," upozornil Anders.